Höga kusten med Härnösand med Birka Gotland 8 - 10 juni och 21 - 23 september 2025
Höga Kusten tar andan ur sina besökare. De dramatiska klipporna som stupar rakt ner i havet är resultatet av världens största landhöjning, hela 800 meter sedan isen började smälta efter den senaste istiden - och den fortgår än i dag. Högakustenbron, Sveriges svar på Golden Gate och det mäktiga Skuleberget är några av de mest kända landmärkena. År 2000 upptogs Höga Kusten på Unesco:s världsarvslista, och har på senare år poppat upp som en av Sveriges främsta destinationer.
Härnösand har ett rikt kulturliv och en historisk stadskärna belägen på en ö i Höga Kustens södra skärgård. Staden har de senaste åren legat i toppen på listan över Sveriges bästa sommarstäder. Med sitt havsnära läge, unika butiker, evenemang, sevärdheter och vackra natur är Härnösand en perfekt skärgårdsdestination. Ett stort utbud av utflykter med olika teman från historia och natur till lokal mat och dryck. När vi styr ut från Härnösand glider vi som enda fartyg i världen inomskärs i fyra timmar genom Sannasundet till Högakustenbron, via surströmmingsparadiset Ulvön och Trysundaön upp till Skagsudde.
Dagsprogram
Söndag: Avresa
Samling vid Norrtälje busstation där vår buss väntar för färd mot Stadsgårdsterminalen. När vi har installerat oss i våra hytter väntar en utsökt trerättersmiddag som vi intar tillsammans medan vi sakta glider ut från Stockholm. Under kvällen blir det underhållning med shower, livemusik och uppträdanden. Njut av pianotoner eller vacker trubadursång i Selglarbaren. Och såklart är dansgolvet öppet med några av Sveriges bästa dansband på scen!
Måndag: Höga kusten med Härnösand
Frukostbuffé. Vi vaknar upp i Härnösand – Höga kusten är utan tvekan en av norra Europas vackraste platser. Fartyget ligger ett stenkast från centrum med bevarade trähus och båtliv mitt i staden. Ni som har bokat utflykter samlas på kajen för att åka på dem och ni andra kan uppleva staden enkelt på egen hand. Transferbussar kör Djuphamnen – centrum t/r under dagen. Vid avresa kryssar vi sakta inomskärs från Härnösand upp till Skagsudde via Högakustenbron. Vi lovar dig en utsikt som inte finns någon annanstans i världen! Ombord dukas en avslutande skaldjursbuffé upp.
Tisdag: Hemresa
Vi startar dagen med en brunch och tillbringar vår sista kryssningsdag till havs. Delta i aktiviteterna ombord, passa på att shoppa till sjöpriser, koppla av på soldäck eller unna dig en härlig behandling i SPA-avdelningen medan vi njuter av Stockholm skärgård.
Karta
Avresa | Avreseort | Destination | Lediga platser | Från pris | |
---|---|---|---|---|---|
8/6 | Norrtälje | Höga Kusten med Härnösand | 1 | 3 950:- | Boka |
21/9 | Norrtälje | Höga kusten med Härnösand | Mer än 8 | 3 950:- | Boka |