Göta Kanal med Wadköping, Vadstena och Söderköping 31 maj-2 juni 2027
En båttur på Göta Kanal är väl för många en önskeresa och på vår resa tar M/S Kung Sverker oss med på en av de vackraste delarna. På väg mot resans mål stannar vi i Örebro och äter en välsmakande lunch och får en guidning i Wadköpings friluftsområde. Vi tar oss vidare till Vadstena där vi övernattar och får en guidning av klosterområdet.
Dag 2 ägnar vi åt Göta Kanal! Vi åker mot slusstrappan Borenshult som är kanalens brantaste består av fem sammankopplade slussar med en totalhöjd av 15 meter! Vi passerar Motala Verkstads fabriksområde där den svenska industriella revolutionen startade. Resan avslutas med en natt i Söderköping där de pittoreska Drothemskvarteren påminner om stadens tidiga historia.
Dagsprogram
Dag 1: 31 maj
Bussen avgår från Norrtälje busstation kl. 08.00 och kör sen mot Örebro, där vi stannar för lunch och efter det väntar en guidad tur i Wadköpings friluftsmuseum som berättar om Örebros äldre bebyggelse, miljöer och människor. Vi fortsätter till Vadstena där vi checkar in på Vadstena Klosterhotel, centralt beläget vid vattnet. En gemensam tvårättersmiddag på hotellet avslutar kvällen.
Dag 2: 1 juni
Frukost och utcheckning på hotellet. Vi får en guidad tur av klosterområdet med dess långa historia innan vi sätter oss på bussen och åker till Motala hamn, där vi går ombord på fartyget M/S Kung Sverker för en tur på Göta Kanal till Borensberg. Vi slussar 12 gånger och avnjuter dagens lunch ombord. Turen tar ca 4-5 timmar till Borensberg och tillbaka. Väl tillbaka i Motala hamn väntar vår buss som ska ta oss till Söderköping. Väl framme checkar vi in på vårt hotell Söderköpings Brunn och kvällen avslutas med en tvårättersmiddag på hotellet.
Dag 3: 2 juni
Vi börjar dagen med frukost på hotellet och innan vi lämnar hotellet checkar vi ut och dagen i Söderköping är på egen hand, en charmig småstadsidyll med Göta Kanal som flyter genom staden. Drothemskvarteren ger oss en känsla av stadens tidiga historia och stadens minsta torg, Skvallertorget med konstinstallationer är väl värt ett besök. Varför inte äta lunch längs kanalen eller en glass i någon av alla glassbarer! Ca 13.30 avgår bussen hem till Norrtälje där vi ankommer ca 17.30.













